а б в г д ѓ е ж з ѕ и ј к л љ м н њ о п р с т ќ у ф х ц ч џ ш #

Рецепти со таг: цвекло

Мотовилец меѓу срца
  • Сложеност: лесно
  • Категорија: Салати

Мотовилец меѓу срца

Мотовилецот е едногодишно растение, кое се карактеризира со низок раст и мали заоблени и меки ливчиња. Мотовилецот е богат со витамини А, Б и Ц, минерали, калиум, калциум и железо, исто така, содржи протеини и растителни влакна, фитонутриенти и антиоксиданти кои штитат од рак и кардиоваскуларни заболувања. Освен тоа, го намалува лошиот (ЛДЛ) холестерол, а го зголемува добриот (ХДЛ) холестерол и има одличен вкус.

Кисело (маринирано) цвекло

Кисело (маринирано) цвекло

Супер тенките парчиња на црвено цвекло ја задржуваат нивната крцкавост во оваа пикантна течност. Измешајте ги во салата, јадете од тегла или послужете како предјадење.

Розево рижото

Розево рижото

Уникатно, розево рижото за посебни моменти.

Подземно богатство

Подземно богатство

Цвеклото и морковот трационално се користат кај нас за подобрување на крвната слика, а освен тоа, морковот кој е богат извор на бета каротен е одличен за очното здравје, за убава кожа, против стареење и макуларна дегенарација.